Forum House M.D Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy    Galerie   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

diagnozy chorób występujących w Housie

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum House M.D Strona Główna -> Medycyna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Caellion
Stażysta
Stażysta


Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 342
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Czw 21:38, 08 Sty 2009    Temat postu: diagnozy chorób występujących w Housie

House (opisy diagnoz końcowych) [na razie tylko 1. i 2. i 3. sezonu)
-------------------------------------------------------------------------------------

SEZON 1

1x01 – Pilot:
Wągrzyca, cysticerkoza, choroba pasożytnicza, zakażenie larwalnymi postaciami niektórych tasiemców, rozsianymi w różnych tkankach ustroju. Powstaje wówczas, kiedy człony pasożyta bytującego w jelicie zostaną rozerwane, a znajdujące się w nich jaja przedostaną się do żołądka. Z jaj uwalniają się onkosfery, które przechodzą do naczyń i wraz z prądem krwi docierają do różnych narządów, tkanek podskórnych, mięśni, mózgu, oczu, płuc, a nawet serca. Wytwarzają się tam wówczas larwalne postacie pęcherzykowe (torbiele), zwane wągrami. Torbiele obumierają, wywołując silne odczyny zapalne ze strony otaczających tkanek. Najbardziej niebezpieczną postacią choroby jest wągrzyca mózgowa, objawiająca się padaczkopodobnymi napadami.


1x02 – Paternity:
- Podostre stwardniające zapalenie mózgu (ang. subacute sclerosing panencephalitis, SSPE) – rzadkie powikłanie odry. Pojawia się wiele lat po jej przechorowaniu, charakteryzuje się nieprawidłową odpowiedzią immunologiczną w kontakcie z wirusem odry. Objawy SSPE są następujące:
• postępujące otępienie (początkowo trudności w nauce, zaburzenia pamięci, zaburzenia snu)
• mioklonie kończyn i tułowia, często drgawki
• spastyczność
• sztywność.
Do śmierci dochodzi zazwyczaj w przeciągu 1-2 lat. Niekiedy spotyka się przebieg powolny (ponad 10 lat). U około 10% chorych występuje samoistna poprawa.


1x03 - Occams Razor:
- Dna moczanowa (artretyzm, skaza moczanowa, łac. arthritis urica, diathesis urica) - przewlekła choroba związana z zaburzeniem metabolizmu kwasu moczowego powstającego z puryn. Zazwyczaj pierwszym objawem jest ostry atak dny. Jest to ostry ból jednego, rzadziej kilku stawów, powiązany z ogólnoustrojowymi objawami zapalnymi. W zależności od występowania bólu atakom tym nadano odpowiednie nazwy:
• podagra - zapalenie stawu śródstopno-paliczkowego palucha (najczęstsza lokalizacja)
• chiragra - zapalenie któregoś ze stawów ręki
• gonagra - zapalenie stawu kolanowego
• omagra - zapalenie stawu barkowego
Atak zazwyczaj pojawia się nad ranem, często po sutym posiłku połączonym ze spożyciem alkoholu. Nieleczony ustępuje samoistnie po około 3 tygodniach.
Nieleczona dna prowadzi do dny przewlekłej. Pojawiają się wówczas:
• guzki dnawe (tophi) będące złogami kwasu moczowego w tkankach miękkich. Ich naturalną drogą ewakuacji jest przebijanie się na zewnątrz.
• charakterystyczne ubytki kostne
• objawy ze strony układu moczowego, przede wszystkim kamica moczanowa, rzadziej nefropatia.
Rozpoznanie opiera się na wynikach badań laboratoryjnych, choć poziom kwasu moczowego nie musi być podwyższony, radiologicznych oraz wywiadzie.
Potwierdzeniem dny jest wykrycie kryształów kwasu moczowego w płynie stawowym, lub materiale pobranym z guzków w tkankach miękkich. W przypadkach wątpliwych rozstrzygająca jest próba biologiczna kolchicyną, która jest swoistym lekiem w ostrym napadzie dny.
Zazwyczaj chorzy na dnę moczanową mają podwyższone OB.

Nasz pacjent dostał ją, gdyż farmaceuta pomylił tabletki na kaszel z tabletkami na dnę.


1x04 – Maternity
- Enterowirus, powodujący przeziębienie – jako iż pacjentami były dzieci to ta choroba była śmiertelna… jedno dziecko umarło, reszta przeżyła.


1x05 - Damned If You Do
- zatrucie miedzią - Spożywanie nadmiaru miedzi prowadzić może do zaburzeń pokarmowych i uszkodzenia wątroby. Może to mieć miejsce w przypadku spożywania wody pitnej o niskiej twardości lub niskim pH dostarczanej miedzianą instalacją wodociągową (woda taka wypłukuje miedź z instalacji). Dawka śmiertelna miedzi zawarta jest w około 30 g siarczanu miedzi. Znośne górne spożycie wynosi 10 mg/dzień dla dorosłych. Objawy zatrucia są podobne do zatrucia arszenikiem. W przypadku podejrzenia zatrucia podaje się albuminę (białko rozpuszczalne w wodzie, obecne w osoczu krwi, produkowane przez wątrobę (zarówno hepatocyty, jak i komórki Browicza-Kupfera). Jest głównym białkiem występującym w osoczu, stanowi 60% wszystkich zawartych w nim białek. Można je znaleźć również w mleku i białku jaja kurzego. Charakteryzują się około 20-dniowym okresem półtrwania.) jako mleko lub białko jaj.


1x06 - The Socratic Metod
- Choroba Wilsona, zwyrodnienie soczewkowo-wątrobowe (ang. Wilson disease, hepatolenticular degeneration) jest uwarunkowanym genetycznie zaburzeniem metabolizmu miedzi w organizmie. Miedź, która zwykle jest wydzielana z żółcią, gromadzi się początkowo w wątrobie, prowadząc do jej uszkodzenia. Po przekroczeniu możliwości magazynowania tego pierwiastka, trafia on z krwią do innych tkanek, duże koncentracje osiągając zwłaszcza w mózgu, rogówkach oczu i nerkach. Objawy neurologiczne choroby Wilsona wynikają z uszkodzenia jąder podstawy mózgu.


1x07 – Fidelity
- Śpiączka afrykańska, trypanosomatoza afrykańska (ang. sleeping sickness, African trypanosomiasis) – choroba zakaźna, którą wywołuje pasożyt świdrowiec gambijski (Trypanosoma gambiense) oraz świdrowiec rodezyjski (Trypanosoma rhodesiense) należące do pierwotniaków z rodziny świdrowców. Występują w Afryce. Przenosi tę chorobę mucha tse-tse, która przy ukąszeniu człowieka zaraża go świdrowcami, wprowadzając je razem ze śliną.


1x08 – Poison
- Phosdrin; zatrucie


1x09 – DNR
- Malformacje tętniczo-żylne (naczyniaki tętniczo-żylne, łac. angioma arteriovenosum, ang. arteriovenous malformations, AVM) – ogniska konglomeratów nieprawidłowo poszerzonych tętnic i żył mózgowia, charakteryzujących się utratą prawidłowej organizacji naczyń drobniejszych niż tętniczki i brakiem łożyska naczyń kapilarnych, skutkującym przeciekiem tętniczo-żylnym. AVM mogą występować w każdym miejscu ośrodkowego układu nerwowego. Małe tętnice wchodzące w skład AVM nie posiadają warstwy mięśni gładkich[1]. Nieprawidłowe naczynia tętnicze i żylne w kłębku (często określanym jako arteriovenous malformation nidus) są połączone przetoką, lub, częściej, wieloma przetokami. Bezpośrednie połączenie naczyń tętniczych i żylnych sprawia, że gradient ciśnienia między nimi jest bardzo wysoki; ścieńczenie ściany żył zwiększa ryzyko ich pęknięcia, którego skutki mogą być śmiertelne.


1x10 – Histories
- Wścieklizna - wirusowa, zawsze śmiertelna choroba zakaźna zwierząt (niektórych ssaków), mogąca przenieść się na człowieka (antropozoonoza). Wścieklizna jest chorobą wirusową spowodowaną przez ssRNA(-) wirusa Rabies virus (RABV) z rodziny Rhabdoviridae, rodzaju Lyssavirus. Występuje w 7 biotypach, z czego przyczyną zakażeń zwierząt naziemnych są głównie wirusy biotypu pierwszego. Pozostałe biotypy są zazwyczaj przyczyną wścieklizny nietoperzy. Wszystkie biotypy są patogenne dla człowieka. Wirion ma kształt torpedy. Składa się z nukleokapsydu oraz otoczki. W skład nukleokapsydu wchodzi RNA oraz białka: nukleoproteina, fosfoproreina i polimeraza RNA. Wirus jest wrażliwy na wysoką temperaturę i światło słoneczne, jednak dobrze znosi niskie temperatury i procesy gnilne, dzięki czemu może długo przetrwać w padlinie.
Naszą pacjentkę ugryzł nietoperz.


1x11 – Detoks
- toksyczność ostra wywołana naftalenem (w domu pacjenta znaleziono termity za ścianą)


1x12 – Sports Medicine
- zatrucie kadmem - Toksyczne działanie kadmu (w dużym stopniu) polega na: zaburzeniu czynności nerek, chorobie nadciśnieniowej zmianach nowotworowych, (zwłaszcza gruczołu krokowego i nerek), zaburzeniach metabolizmu wapnia (deformacja szkieletu), zaburzeniach funkcji rozrodczych.
Nasz pacjent palił marihuanę z plantacji zanieczyszczonej kadmem


1x13 – Cursed
- Trąd, z łac. również lepra - jedna z najdłużej towarzyszących człowiekowi zakaźnych chorób skóry i nerwów. Wywoływana jest przez prątki Mycobacterium leprae, bakterię odkrytą w 1873 roku przez norweskiego naukowca Armauera Hansena. Występuje w dwóch postaciach: lepromatycznej (lepra lepromatose tuberosa) i tuberkuloidowej (lepra tuberculoides). Odmiana lepromatyczna jest zaraźliwa, a jej objawy to guzowate krosty podobne do występujących w innych infekcjach i alergiach. Postać tuberkuloidowa jest mniej zaraźliwa, ale bardziej groźna dla samego zarażonego, początkowo pojawiają się plamy na skórze, stopniowo utrata czucia, szczególnie w palcach nóg i rąk, nieleczona prowadzi do zwyrodnień i utraty tkanki. Do niedawna badania nad trądem były bardzo trudne, bowiem wywołującego go mikroba nie można hodować w warunkach laboratoryjnych. Odkryto jednak, że na trąd cierpią także amerykańskie pancerniki (ze względu na stosunkowo niską temperaturę ciała) i od tej pory zwierzęta te wykorzystuje się w doświadczeniach.


1x14 – Control
- zaawansowana bulimia oraz nałogowe zażywanie wyciągu z korzenia wymiotnicy


1x15 – Mob Rules
- Zapalenie wątroby typu C jest często nazywane "cichą chorobą". Wiele osób zakażonych tym wirusem nie ma objawów i nie czuje się źle. Jedynie jedna trzecia zakażonych osób odczuwa jakiekolwiek dolegliwości, które często są miernie nasilone i nie sugerują choroby związanej z wątrobą. Są to najczęściej: bóle mięśniowo-stawowe, osłabienie, nudności, trudności z koncentracją oraz niepokój lub depresja. Objawy stają się wyraźniejsze, gdy u chorego rozwinie się marskość wątroby lub gdy zapalenie wątroby ma ciężki przebieg. Oprócz uczucia znużenia chory może odczuwać: osłabienie siły mięśniowej, pogorszenie apetytu, nudności, zmniejszenie masy ciała, zmianę zabarwienia moczu, świąd skóry.

1x16 – Heavy
- Zespół Cushinga (łac. syndroma Cushing, ang. Cushing's syndrome) - to zespół objawów chorobowych związanych z występowaniem podwyższonego poziomu kortyzolu (lub innych steroidów nadnerczowych) w surowicy krwi. Najczęstszą przyczyną występowania zespołu Cushinga jest długotrwałe podawanie glikokortykosterydów w leczeniu innych chorób. Choroba Cushinga (łac. morbus Cushing) - jest stanem chorobowym powodującym identyczne objawy chorobowe, spowodowane jest jednak nadmiernym wydzielaniem ACTH przez gruczolaka przysadki mózgowej.
Objawy chorobowe
• przyrost masy ciała i w następstwie otyłość; otyłość cushingoidalna - nagromadzenie tkanki tłuszczowej na karku, w okolicach nadobojczykowych, twarzy (tzw. twarz księżycowata) i tułowiu
• ścieńczenie skóry, szerokie rozstępy na skórze brzucha, ud, pośladków, piersi i niekiedy ramion, o barwie purpurowoczerwonej
• trądzik, hirsutyzm
• zaburzenia miesiączkowania
• zaburzenia emocjonalne (depresja, chwiejność emocjonalna, upośledzenie czynności poznawczych, zaburzenia snu)
• nadciśnienie tętnicze
• osteoporoza, złamania kompresyjne kręgów
• cukrzyca lub nieprawidłowa tolerancja glukozy
• osłabienie siły mięśniowej związane z zanikiem tkanki mięśniowej spowodowane katabolicznym działaniem glikokortykosterydów
• charakterystyczna budowa ciała - otłuszczenie twarzy i tułowia i chude kończyny górne i kończyny dolne
• u dzieci - opóźnienie wzrostu kostnego z następową karłowatością


1x17 – Role Model
- wirusy Epstein-Bara i fenytoina mają związek z pospolitym zmiennym niedoborem odporności, co prowadzi do niedoboru immunoglobulin. Atak pierwotniaków.


1x18 - Babies & Bathwater
- Rak płuc- najczęstszy nowotwór złośliwy, na który umiera rocznie na całym świecie 1,3 mln osób. Jest jednym z najgorzej rokujących nowotworów. Stanowi najczęstszą przyczynę zgonów z powodu raka u mężczyzn i jest na 2. miejscu pod tym względem u kobiet. Obecny stan wiedzy wskazuje na to, że największy wpływ na ryzyko zachorowania na raka płuca ma długoterminowe narażenie na wdychane karcynogeny, a zwłaszcza dym tytoniowy. Wydaje się, że w rzadkich przypadkach zachorowań na raka płuca u osób, które nigdy nie paliły do zachorowania dochodzi najczęściej przez połączenie czynników genetycznych oraz ekspozycji na bierne palenie. Poza tym radon oraz zanieczyszczenie powietrza, także mają wpływ na powstawanie raka płuca. Głównymi objawami choroby przy rozpoznaniu są: kaszel, duszność, ból w klatce piersiowej i krwioplucie. Podstawą rozpoznania jest ocena histopatologiczna wycinków guza pobranych, na przykład, podczas bronchoskopii. Leczenie i rokowanie zależy od typu histologicznego raka oraz stopnia klinicznego zaawansowania i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. W leczeniu stosuje się przede wszystkim metody operacyjne (wybrane postacie raka płuc), radioterapię i chemioterapię- co składa się na systemowe leczenie nowotworów. Efekty leczenia raka płuca są niezadowalające i najważniejsze znaczenie w zmniejszeniu śmiertelności z jego powodu ma zwalczanie nałogu palenia tytoniu i innych zagrożeń środowiskowych, w tym reżimu BHP np. podczas utylizacji azbestu
Klinika: chudnący niemowlak – grasica, Zespół di Georgea – wada genetyczna.


1x19 – Kids
- ciąża u 12 latki która spowodowała zaburzenia hormonalne (trzeba było zrobić skrobankę)
- w szpitalu panuje epidemia bakteryjnego zapalenia opon mózgowych - Inwazyjna choroba meningokokowa to najczęściej występujący w Irlandii rodzaj bakteryjnego zapalenia opon mózgowych. Stanowi aż 90% przypadków zachorowań. Choroba może przebiegać jako zapalenie opon mózgowych lub posocznica (zakażenie ogólnoustrojowe). Obie te choroby mogą wystąpić razem. Jest to zapalenie błon zwanych oponami mózgowymi, które ochraniają mózg i rdzeń kręgowy.


1x20 – Love Hurts
- infekcja żuchwy (ropne zapalenie żuchwy)


1x21 – Three stories
trzy historie: ugryziony przez psa… w ślinie psa rozwinął się paciorkowiec powodujący martwicze zapalenie powięzi (Głębokie zakażenie tkanek miękkich jest stanem zagrożenia życia. Może być wywołane przez jeden patogen c (najczęściej paciorkowca ß-hemolizującego) lub florę mieszaną, które szybko się rozprzestrzeniając, doprowadzając do martwiczego zakażenia (FN – fascitis necroticans). Czynnikami predysponującymi jest często immunosupresja. Powstają zmiany miejscowe (ogniska zaczerwienienia, wybroczyny, pęcherze, wodnisty szaro-brązowy wysięk, martwica), a ich nasilaniu towarzyszy gwałtowne pogarszanie się stanu ogólnego (objawy wstrząsu septycznego i niewydolności wielonarządowej). Leczenie polega na pilnej, monitorowanej terapii przeciwwstrząsowej oraz zastosowaniu środków przeciwzakrzepowych, rekombinowanego białka C, dożylnej celowanej antybiotykoterapii z jednoczesnym chirurgicznym usuwaniem tkanek martwiczych. Metody tradycyjne (tj. szerokie otwarcie zmian, fasciotomia, dokładne wycięcie, wielokrotne rewizje ran) wspomagane są nowymi technikami (terapią podciśnieniową – system VAC). Zagojenie ran uzyskuje się za pomocą przeszczepów skóry własnej i nowoczesnych materiałów opatrunkowych.).
Historia House’a: Zawał mięśnia czworogłowego uda - Polega to na czymś takim jak zawał serca, czyli skrzeplina krwi zaczyna tamować dopływ krwii w tym przyadku do mięśnia uda i tak jak w przypadku zawału serca ta część obumiera co powoduje ból i dysfunkcje tej nogi, no i jeśli został porażony do tego n. femoralis to ból jest tym bardziej doskierajacy.
Dziewczyna: osteosarkoma, czyli złośliwy guz kości
wykładowca, którego zastępuje House: zatrucie ołowiem


1x22 – honeymoon
- Ostra przerywana porfiria (AIP) (czasami nazywana “szwedzką”, – ponieważ ten rodzaj porfirii jest często spotykany w Szwecji) występuje w Kanadzie najczęściej. pacjenci mogą cierpieć na “ostre ataki”, szczególnie, gdy przyjmują leki takie jak barbiturany i sulfonamidy.

-------------------------------------------------------------------------------------

Sezon 2

2x01 - Acceptance
Pheochromocytoma to taki guz wywodzącu się z nadnerczy, który produkuje aminy katecholowe, miedzy innymi adrenaline. Powoduje to szereg objawów ze strony organizmu: nagle zwyzki cisnienia, zaczerwienienie skóry, pocenie sie, napady szału....

2x02 - Autopsy
skrzeplina w ciele migdałowatym Zakrzep, inaczej skrzeplina (łac. thrombus) - tworzący się za życia organizmu, w świetle naczynia, czop, powstały na skutek wykrzepiania krwi lub zlepiania się i osadzania płytek krwi.

2x03 - Humpty Dumpty
Papuzica (inaczej zwana chlamydiozą) Jest to choroba wywoływana przez chlamydie, powszechnie traktowane jako bakterie, ale nie są one nimi tak do końca, mają bowiem wiele wspólnego z grzybami, jednak równie dużo z bakteriami - są tak jakby czymś pośrednim między nimi.
Są to bardzo tajemnicze organizmy, nie do końca jeszcze poznane, stważające często pewne trudności w leczeniu.
Jednakże objawy choroby są bardzo podobne do klasycznego kataru kociego i często tylko badanie wydzieliny (np. z oka) może nam powiedzieć czy przyczyną choroby jest sam wirus, jakaś bakteria czy chlamydia - często również się zdarza że chlamydie dołączają się do wirusów, korzystają z uszkodzeń przez nie zadawanych - np. z podrażnienia, rozpulchnienia śluzówki, osłabienia odporności.
Jednakże chlamydioza w pewnych okolicznościach może być groźna dla ludzi, więc w przypadku kota z takimi objawami należy zachować ostrożność (bez paniki!).

2x04 -TB or not TB
- gruczolak wysepkowatokomórkowy w trzustce Fretki chorują także czasem na gruczolaka wysepkowatokomórkowego- raka trzustki. Wzrost rakowych guzków na płatach trzustki, czasem prowadzi do wzrostu produkcji insuliny, która reguluje tempo metabolizmu glukozy zawartej we krwi. Nadmiar insuliny spowoduje spadek cukru we krwi, co zaowocuje apatią, atakami apopleksji i ostatecznie śmiercią. Objawy raka trzustki: ospałość, bezcelowe wpatrywanie się w pustkę, apopleksja, ślinienie się i drapanie ust lub piana na nich. //wiem, że to opis przypadku u fretek, ale innego nie znalazłem//

2x05 - Daddy's Boy
- napromieniowanie metalem promieniotwórczym (pozostałość po sondzie badającej studnie)

2x06 - Spin
- Miastenia (miastenia rzekomoporaźna, łac. myasthenia gravis, ang. myasthenia gravis) – nabyta, przewlekła choroba, charakteryzująca się nużliwością (szybkim zmęczeniem i osłabieniem) mięśni szkieletowych. Przyczyną miastenii jest proces autoimmunologiczny, skierowany przeciwko receptorom acetylocholinowym.

2x07 - Hunting
- Torbiel, czyli cysta, jest strukturą patologiczną o kształcie worka zawierającego płyn, a czasem cząsteczki upostaciowane. Niekiedy nasz ustrój tworzy torbiel dla obrony i izolowania pasożyta. Typowym przykładem może być bąblowiec, gatunek tasiemca psiego, który w stadium larwalnym powoduj w wątrobie, płucu lub mózgu zwierzęcia powstanie torbieli, niekiedy dużych rozmiarów. Dojrzały pasożyt żyje w jelitach różnych zwierząt, przeważnie jednak psów.

Bąblowica to groźna pasożytnicza choroba, wywoływana przez bąblowca - tasiemca wieńcogłowego ( Echinococcus Multilocularis), a jej głównymi nosicielami są leśne zwierzęta mięsożerne, głównie lisy.

Bąblowce przenosić mogą także psy i koty. Człony tasiemca i jego jaja są przez zwierzęta wydalane na leśne runo i pozostają na jagodach, poziomkach, grzybach, trawie. Gdy te zjedzone zostają przez myszy, nornice i szczury, w jelitach gryzoni wylęgają się larwy, przedostają do krwi, potem do wątroby, gdzie przechodzą przekształcenie w kolejną formę rozwojową. Jeśli gryzonia zje teraz lis, w jego organizmie larwa zamienia się w tasiemca i cykl się zamyka. Człowiek zaraża się niejako przy okazji, jedząc niemyte jagody i owoce leśne (poziomki, borówki, maliny itp.), do których mogą być przyczepione jaja bąblowca. Larwa tasiemca wieńcogłowego osiedla się w narządach wewnętrznych człowieka, dając objawy kliniczne guza (torbieli). Torbiele rozwijają się najczęściej w wątrobie, płucach i mózgu, ale mogą tworzyć się także w nerkach, śledzionie, sutkach, kościach i oku.

2x08 - Poison
nie mogę znaleźć co miała najpierw, więc napiszę tylko że od swojego brata otrzymała raka

2x09 - Deception
- oprócz tego że jest chora psychicznie i symuluje choroby to dolega jej:
Niedokrwistość aplastyczna, aplazja szpiku, anemia aplastyczna – (łac. anaemia aplastica, ang. aplastic anaemia – AA) – to stan w którym dochodzi do niewydolności szpiku kostnego, wskutek jego hipoplazji lub aplazji prowadząca do pancytopeni czyli obniżenia ilości wszystich linii komórek krwi, to znaczy erytrocytów, leukocytów i trombocytów. Występuje z częstością 2–6 przypadków na milion. Może wystąpić w każdym wieku, ale największa zachorowalność występuje między 15 a 25 rokiem życia oraz po 60 roku życia, z przewagą u mężczyzn. Pierwszy opis tej choroby pochodzi z 1888 i został podany przez Ehrlicha.

2x10 - Failure to Communicate
- Zaburzenie afektywne dwubiegunowe, (zaburzenie maniakalno-depresyjne, psychoza maniakalno-depresyjna, cyklofrenia lub potocznie i błędnie depresja dwubiegunowa) – zaburzenie psychiczne charakteryzujące się cyklicznymi, naprzemiennymi epizodami depresji, hipomanii, manii, stanów mieszanych i stanu pozornego zdrowia psychicznego. Obecnie nazwy "psychoza maniakalno-depresyjna" nie używa się i powoli się z niej rezygnuje na rzecz pojęcia "zaburzenia afektywne-dwubiegunowe".
Przyczyna tej choroby nie jest znana, najpopularniejsze tezy utrzymują, że:

* ma ona podłoże genetyczne (według niektórych ocen jest to tylko czynnik zwiększający ryzyko zachorowania)
* jest efektem złej pracy neuroprzekaźników
* jest efektem urazów i mikrourazów mózgu
* ma przyczyny w wadach rozwoju płodu

Do czynników mogących być bodźcem rozwoju choroby zalicza się także tzw. trudne dzieciństwo, neurotyczne przeżycia (zwłaszcza w okresie dojrzewania), wysoka podatność na stres, nieumiejętność wyrażania uczuć, zwłaszcza "duszenie w sobie" negatywnych emocji.

2x11 - Need to Know
- pigułki antykoncepcyjne wywołały gruczolaka wątroby Rzadki guz wątroby, zwykle pojedynczy, zdecydowanie częściej występujący u kobiet (wiązany ze stosowaniem środków antykoncepcyjnych). Barwa guza (często żółtawa) stanowi wynik stłuszczenia hepatocytów (na zdjęciu wakuole po wypłukanym tłuszczu). Granica guza wyraźna (strzałki). Często posiadają torebkę łącznotkankową. Kazuistyczne przypadki transformacji złośliwej.

2x12 - Distractions
- depresja brał tabletki antydepresyjne które wywołały Zespół serotoninowy stan wywołany zbyt dużą ilością serotoniny w mózgu. Najczęściej spowodowany jest interakcjami różnych substancji blokujących wychwyt zwrotny hormonu, m.in. inhibitorów MAO z SSRI, SSRI z dekstrometorfanem lub przedawkowaniem SSRI.
Objawy

* ból głowy
* podwyższona temperatura ciała
* nadmierne pocenie się
* nadciśnienie tętnicze
* zwiększona częstotliwość akcji serca
* nudności
* wymioty
* biegunka
* drgawki
* zagubienie
* niepokój
* zaczerwienienie skóry
* poszerzenie źrenic
* może prowadzić do śpiączki i śmierci.

2x13 - Skin Deep
- rak jądra lewego u dziewczyny...
Obojnactwo (hermafrodytyzm, interseksualizm) to ogólne określenie na wrodzone zaburzenia różnicowania narządów płciowych. Obojnactwo jest wrodzoną wadą rozwojową okresu płodowego i ma podłoże genetyczne, bądź hormonalne.

Interseksualizmu nie należy mylić z zaburzeniami o charakterze psychicznym, takimi jak transseksualizm (zespół dezaprobaty płci) czy transwestytyzm (ubieranie się w stroje płci przeciwnej). Obojnactwo może wpływać na poczucie płci, jednak zwykle osoby z tym zaburzeniem są zdecydowanie mężczyznami bądź kobietami, pomimo nieprawidłowości i niezgodności anatomicznych w obrębie narządów płciowych.

Tu: obojnactwo rzekome męskie W tym przypadku gonadom męskim towarzyszą zewnętrzne narządy płciowe typu kobiecego.
Obojnactwem rzekomym nazywa się powstanie form pośrednich budowy narządów płciowych między męskimi a żeńskimi przy obecności jąder lub jajników lub ich form szczątkowych.

2x14 - Sex kills
- kobieta której serce House chce wykorzystać do przeszczepu ma rzeżączkę.
- 60paro letni mężczyzna ma Brucelozę (łac. Brucellosis lub Abortus epizooticus) - jest to przewlekła, zakaźna i zaraźliwa bakteryjna choroba różnych gatunków zwierząt domowych i dzikich jak również człowieka. Choroba ta u człowieka znana jest również pod nazwami: gorączka maltańska, choroba Banga, gorączka falująca, gorączka kozia, gorączka skalna, gorączka gibraltarska, gorączka Rio-grande.

2x15 - Clueless
- żona truła przez wiele lat swojego męża złotem

2x16 - Safe
- PORAŻENIE KLESZCZOWE

Objawy: Okres inkubacji trwa od 3-7. Na początku pojawiają się: złe samopoczucie, zmęczenie, gwałtowne bóle głowy, wymioty. Następnie dochodzi do porażenia w obrębie kończyn dolnych, a po1-2 dniach niedowład obejmuje tułów, ręce, plecy i twarz. Pojawia się brak koordynacji ruchowej, chory nie może utrzymać wyprostowanej pozycji ciała, chodzić
i poruszać rękami, niekiedy oczopląs, problemy sercowe. Mogą również występować trudności w połykaniu, żuciu, mówieniu, oddychaniu. Temperatura ciała jest zwykle normalna, czasem tylko wzrasta do 37,80°C.

2x17 - All in
- Choroba Erdheima-Chestera (ang. Erdheim-Chester disease, Erdheim-Chester syndrome, polyostotic sclerosing histiocytosis) to rzadka postać histiocytozy nie wywodzącej się z komórek Langerhansa. Początek choroby przypada zazwyczaj na wiek średni (średnia wieku zachorowania to 53 lata). W przebiegu choroby obserwuje się nacieki z obładowanych lipidami makrofagów, wielojądrowe komórki olbrzymie i naciek zapalny z limfocytów i histiocytów w szpiku kostnym, a także uogólnione stwardnienie kości długich.
W naszym przypadku ma go... 6-latek.

2x18 - Sleeping Dogs Lie
- Dżuma (czarna śmierć, mór, zaraza morowa) - ostra bakteryjna choroba zakaźna gryzoni i (rzadziej) innych drobnych ssaków, a także człowieka (zoonoza). Choroba ta wywołana jest infekcją G(-) pałeczek z rodziny Enterobacteriaceae nazwanej Yersinia pestis.

2x19 - House vs. God
- Opryszczkowe zapalenie mózgu (ang. Herpes Simplex Encephalitis) – najczęstszy rodzaj wirusowego zapalenia mózgu, wywołany wirusem opryszczki. Zachorowalność wynosi ok. 2 przypadki na milion ludzi. Maksimum zachorowalności jest w grupie poniżej 20 lat, zwykle jako zakażenie pierwotne, i po 50. roku życia, zwykle jako reaktywacja infekcji. Śmiertelność nieleczonych wynosi do 70%, leczonych spada do 20%. Większość przeżywających ma dolegliwości
neurologiczne.

2x20 i 2x21 - Euphoria
Naegleria fowlerii - Naegleria fowlerii to pierwotniak wywołujący amebowe zapalenie opon mózgowych.

2x22 - Forever
- Celiakia (sprue nietropikalna, enteropatia z nadwrażliwości na gluten, choroba trzewna) – schorzenie polegające na występowaniu zaburzeń trawienia i wchłaniania jelitowego związanych z nietolerancją glutenu zawartego w zbożach. Nieprawidłowa reakcja immunologiczna wywoływana jest nadmierną odpowiedzią immunologiczną na grupę białek zbożowych zwanych prolaminami, a dokładniej na pochodzące z nich frakcje: gliadynę (w pszenicy), sekalinę (w jęczmieniu), hordeinę (w życie). Istnieją sprzeczne dane co do toksyczności owsa. Grupa fińskich badaczy wykazała, że stosowanie płatków owsianych nie pogarsza obrazu histologicznego, ani zmian w badaniach serologicznych. Inne badania też wskazują na bezpieczeństwo owsa.

2x23 - Who's Your Daddy
- Mukormykoza jest najczęstszym i najcięższym zakażeniem grzybiczym oczodołu. Dotyczy głównie pacjentów z obniżoną odpornością. Objawia się obrzękiem twarzy, jednostronnym wytrzeszczem z objawami zajęcia szczytu oczodołu. Diagnostyka
opiera się głównie na badaniu histopatologicznym. W leczeniu stosuje się metody chirurgiczne i amfoterycynę B

2x24 - No Reason
House został postrzelony i wszystko odbywa się w jego głowie...

-------------------------------------------------------------------------------------

Sezon 3

3x01 - Meaning
- deregulacja podwzgórza i Choroba Addisona, pierwotna niedoczynność kory nadnerczy (ang. adrenal hypofunction, adrenal insufficiency, Addison's disease) - schorzenie układu dokrewnego, zespół objawów spowodowanych przewlekłym niedoborem hormonów produkowanych przez korę nadnerczy.

3x02 - Cane & Able
- Chimeryzm Chimera - organizm złożony z komórek różnych genetycznie.

W przyrodzie chimery mogą powstać np. wskutek podwójnego zapłodnienia komórki jajowej, połączenia zarodków lub częściowej wymiany komórek pomiędzy zarodkami. Powstały osobnik ma niektóre narządy zbudowane z komórek o innym składzie chromosomów niż reszta jego organizmu. Zjawisko takie wykrywano u ludzi, ale uważa się je za skrajnie rzadkie. Niewykluczone jednak, że jest ono znacznie częstsze niż się wydaje, a tylko uchodzi obserwacji. Można je bowiem wykryć jedynie szczegółowym badaniem DNA, co wykonuje się rzadko. Według New Scientist do 2003 roku opisano około 30 takich przypadków.

Chimera może również powstać w drodze samoistnej mutacji somatycznej we wczesnym etapie rozwoju.

3x03 - Informed Consent
Amyloidoza, inaczej skrobiawica lub betafibryloza - schorzenie polegające na pozakomórkowym odkładaniu różnych rodzajów biologicznie nieaktywnego białka o budowie nierozgałęzionej i konfiguracji β, dającego charakterystyczny obraz rentgenowski, uogólnione lub zlokalizowane narządowo, najczęściej w nerkach, wątrobie, śledzionie.
Złogi charakteryzują się:
Barwieniem na niebiesko po zadziałaniu jodu i rozcieńczonego kwasu siarkowego, stąd nadana przez Virchowa nazwa.
Barwieniem na zielono i podwójnym załamaniem w świetle spolaryzowanym po dodaniu czerwieni Kongo.
w obrazie mikroskopu elektronowego stwierdza się obecność komponentu niewłóknikowego, tzw. składowej P.
Eozynofilii w rozmazie krwi.
(tu: białko typu AA)

3x04 - Lines in the Sand
przychodnia: Dziewczyna która myśli, że jest zakochana w Housie cierpi na Kokcydioidomikoza grzybica wywoływana przez Coccidioides immitis. Przebiega w 50% bezobjawowo lub jako krótkotrwała infekcja dróg oddechowych. W 7-28 dni po ekspozycji mogą wystąpić objawy grypopodobne (gorączka, kaszel, ból głowy, nocne poty), które w większości przypadków wycofują się samoistnie. Czasami na tułowiu i kończynach występuje drobna wysypka plamista lub plamisto-grudkowa.
U 5-10% pacjentów, u których doszło do postaci objawowej, rozwijają się przewlekła postać płucna ze zmianami guzkowatymi i cienkościennymi jamkami.
W kilka tygodni - miesięcy od infekcji pierwotnej u kolejnych 5% pacjentów opisuje się postać rozsianą - szerzenie choroby na kości, stawy, skórę i utkanie podskórne a także ośrodkowy układ nerwowy. U 25% chorych z postacią rozsianą rozwija się zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Główny przypadek dziecko zjadło piasek z kałem szopa pracza w którym rozwijały się glisty. one natomiast rozprzestrzeniły się po całym ciele...

3x05 - Fools for Love
Obrzęk naczynioruchowy, obrzęk Quinckego - choroba skóry i błon śluzowych, charakteryzująca się występowaniem ograniczonych obrzęków.
Obrzęki te są niebolesne, niezapalne, bez świądu, nie poddają się uciskowi i najczęściej obejmują twarz, kończyny i okolice stawów. Zdarzają się także obrzęki w obrębie błon śluzowych dróg oddechowych i przewodu pokarmowego. Obrzęki ustępują samoistnie lub pod wpływem leczenia w ciągu 24-72 godzin.
Obrzęk naczynioruchowy pojawia się w różnym wieku najczęściej w wieku dziecięcym lub okresie pokwitania, ale zdarza się też początek w wieku dorosłym. Częstość występowania objawów jest różna od 1-2 razy na tydzień do kilku w ciągu całego życia.
Obrzęk naczynioruchowy może być groźny dla życia, gdy zlokalizowany jest w gardle lub krtani i gdy grozi zamknięciem dróg oddechowych. Może wówczas dojść do asfiksji, a w konsekwencji do śmierci.

3x06 - Que Será Será
Rak płuca (inaczej rak oskrzela) – najczęstszy nowotwór złośliwy, na który umiera rocznie na całym świecie 1,3 mln osób. Jest jednym z najgorzej rokujących nowotworów. Stanowi najczęstszą przyczynę zgonów z powodu raka u mężczyzn i jest na 2. miejscu pod tym względem u kobiet. Obecny stan wiedzy wskazuje na to, że największy wpływ na ryzyko zachorowania na raka płuca ma długoterminowe narażenie na wdychane karcynogeny, a zwłaszcza dym tytoniowy. Wydaje się, że w rzadkich przypadkach zachorowań na raka płuca u osób, które nigdy nie paliły do zachorowania dochodzi najczęściej przez połączenie czynników genetycznych oraz ekspozycji na bierne palenie. Poza tym radon oraz zanieczyszczenie powietrza, także mają wpływ na powstawanie raka płuca. Głównymi objawami choroby przy rozpoznaniu są: kaszel, duszność, ból w klatce piersiowej i krwioplucie. Podstawą rozpoznania jest ocena histopatologiczna wycinków guza pobranych, na przykład, podczas bronchoskopii. Leczenie i rokowanie zależy od typu histologicznego raka oraz stopnia klinicznego zaawansowania i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. W leczeniu stosuje się przede wszystkim metody operacyjne (wybrane postacie raka płuc), radioterapię i chemioterapię – co składa się na systemowe leczenie nowotworów. Efekty leczenia raka płuca są niezadowalające i najważniejsze znaczenie w zmniejszeniu śmiertelności z jego powodu ma zwalczanie nałogu palenia tytoniu i innych zagrożeń środowiskowych, w tym reżimu BHP np. podczas utylizacji azbestu.

3x07 - Song of Coma Guy
Zespół MERRF (ang. Myoclonic Epilepsy with Ragged Red Fibers - padaczka miokloniczna z czerwonymi szmatowatymi włóknami) – choroba mitochondrialna. Zespół charakteryzuje:
postępująca padaczka miokloniczna, zlepki nieprawidłowych mitochondriów skupionych pod sarkolemmą, które są widoczne jako "czerwone szmatowate włókna" w zmodyfikowanej metodzie barwienia Gomoriego, niskorosłość.

3x08 - Whac-A-Mole
1. Zapalenie szpiku kostnego Jest to stan zapalny tkanki kostnej i szpiku kostnego. Choroba może dotyczyć każdej kości w organizmie. U dzieci zapalenie występuje najczęściej w obrębie kości udowej, piszczelowej, ramieniowej oraz promieniowej (przedramię). U dorosłych zwykle dotyczy kości miednicy lub kręgosłupa. Choroba może pojawić się w każdym wieku, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, ale częściej występuje u dzieci w okresie szybkiego wzrostu organizmu (5 do 14 lat), szczególnie u chłopców.
2. Kiła (łac. lues, syphilis) – przenoszona drogą płciową (weneryczna), bakteryjna, choroba zakaźna wywoływana przez krętka bladego (Treponema pallidum ssp. pallidum). Zakażenie kiłą jest wynikiem stosunku pochwowego, analnego lub oralnego z osobą zakażoną. Narażone są również osoby zdrowe przez pocałunek z osobą zakażoną, u której zmiany kiłowe są obecne w gardle. Każde uszkodzenie skóry u osoby zdrowej naraża ją na ryzyko podczas intymnego kontaktu z osobą zakażoną. Nieleczona kiła prowadzi do uszkodzenia układu nerwowego, utraty wzroku, zaburzeń psychicznych, uszkodzenia układu krążenia, kości, stawów i narządów miąższowych, a także w niektórych przypadkach może być przyczyną śmierci. Ponadto w przebiegu ciąży kobiety chorej na kiłę dochodzi do wewnątrzmacicznego zakażenia płodu bakteriami znajdującymi się we krwi matki. Może dojść do śmierci wewnątrzmacicznej płodu lub dziecko może urodzić się z poważnymi wadami rozwojowymi.
Krętki blade przedostają się przez wrota zakażenia i szybko się namnażają. Następnie dochodzi do rozsiewu bakterii drogami chłonnymi i drogą krwi. Zakażenie organizmu doprowadza do choroby ogólnoustrojowej. Miejscem obfitego rozwoju krętków są węzły chłonne i tkanki w pobliżu miejsca wtargnięcia. W węzłach chłonnych chorego drobnoustroje pojawiają się już w ciągu pierwszych 24 godzin, a w płynie mózgowo-rdzeniowym już w 3 tygodnie od momentu zakażenia. Zmiany związane z zakażeniem Treponema pallidum mogą dotyczyć każdego narządu, nie wyłączając ośrodkowego układu nerwowego.
3. Zapalenie wsierdzia (łac. endocarditis) - proces zapalny obejmujący wsierdzie.
4. Zatrucie jadem kiełbasianym, botulizm (łac. Botulismus; z łac. botulus – kaszanka lub kiełbasa, rodzaj potrawy z surowego mięsa popularny wśród uboższych warstw ludności starożytnego Rzymu) to zespół toksycznych objawów wywołany działaniem wytwarzanego przez Gram-dodatnią, beztlenową bakterię Clostridium botulinum jadu kiełbasianego na organizm.

Do zatrucia dochodzi drogą pokarmową (spożycie pokarmów zawierających toksynę), a w wyjątkowych przypadkach także w przebiegu zakażenia bakteryjnego rany (botulizm przyranny).

W przebiegu zatrucia występują 2 grupy objawów:
objawy ze strony przewodu pokarmowego, takie jak nudności, wymioty, biegunka, bóle brzucha
objawy toksycznego działania toksyny botulinowej
osłabienie, bądź porażenie różnych grup mięśni, charakterystyczne i łatwo zauważalne jest opadanie powiek, nadające twarzy senny wyraz, podwójne widzenie

Najczęściej źródłem zatrucia są konserwy, często mięsne, ale również jarzynowe czy rybne. Bywają to często przetwory wytwarzane w warunkach domowych, lub przeterminowana lub niewłaściwie przechowywana żywność zakupiona w handlu. Jeśli wieczko jest wybrzuszone (bombaż), konserwa na pewno nie nadaje się do spożycia.

W literaturze medycznej opisał to zatrucie w 1817 roku niemiecki lekarz i pisarz Justinus Kerner, który przeanalizował przypadek, jaki wydarzył się w 1793 w miejscowości Bad Wildbad, gdzie po spożyciu wędzonej kiełbasy zachorowało 13 osób, a 6 z nich zmarło. Powiązał on to zdarzenie z jadem, pojawiającym się w nieświeżych wędlinach. W 1869 inny niemiecki lekarz, H. Müller, opisał kilka epidemii takich zatruć, które zdarzyły się w I połowie XIX wieku i pierwszy wprowadził nazwę botulism jako określenie jednostki nozologicznej. Bakterie odpowiedzialne za to zatrucie, Clostridium botulinum (dawniej Bacillus botulinum), odkrył i nazwał w 1897 belgijski bakteriolog Emile Pierre van Ermenghen.

Spożycie występującej naturalnie np. w miodzie bakterii Clostridium botulinum może w bardzo rzadkich przypadkach spowodować u niemowląt poniżej pierwszego roku życia ciężką chorobę zwaną botulizmem dziecięcym, dlatego nie należy podawać miodu dzieciom poniżej 12 miesiąca życia. W tym przypadku choroba rozwija się nie na skutek działania toksyny botulinowej, ale z powodu namnażania się bakterii w ustroju.

W ciężkich przypadkach zatruć może dojść do zatrucia śmiertelnego (10-25%) z powodu:
niewydolności oddechowej
zachłystowego zapalenia płuc
zatrzymania akcji serca.

a wszystko to przez chorobę genetyczn ą wywołaną przez: Pałeczka krwawa, pałeczka cudowna (Serratia marcescens) – urzęsiona, nieprzetrwalnikująca , bezotoczkowa bakteria Gram ujemna.

Bakteria stanowi florę fizjologiczną człowieka i jest patogenna tylko dla pacjentów z osłabioną odpornością. Wchodzi ona w skład flory komensalnej przewodu pokarmowego człowieka. Powoduje oportunistyczne zakażenia dróg moczowych i ran, w tym także pooperacyjnych. S. Marcescens może ponadto powodować zapalenie spojówek (conjunctivitis), wnętrza oka (endophtalmitis), rogówek (keratitis) oraz infekcje przewodu łzowego. Jest ważną przyczyną zakażeń szpitalnych, częściowo dzięki dużej oporności na dezynfekcję. U pacjentów z chorobami nowotworowymi może wywoływać zapalenie płuc i posocznice oraz zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i biegunek u dzieci.

Większość szczepów wykazuje oporność na całą gamę antybiotyków wskutek obecności czynników R na plazmidach. Materiał do badan izolowany jest z plwociny, krwi, moczu i ran.

Dzięki wytwarzaniu czerwonego pigmentu (prodigozyny) oraz zdolności wzrostu na chlebie prawdopodobnie była odpowiedzialna za średniowieczne opisy cudów, w których relacjonowano pojawienie się krwi na hostii i pod wpływem tego papież Urban IV ustanowił święto Bożego Ciała. Obecnie część szczepów nie wytwarza barwnika.

Jest to ruchliwy organizm w kształcie pałeczki, mogący wzrastać w przedziale temperatur 5-40°C i w pH o poziomie 5-9. Charakterystyczną cechą wyróżniającą te pałeczki od innych Enterobacteriaceae jest wytwarzanie 3 enzymów hydrolitycznych DNazy, żelatynazy i lipazy.

3x09 - Finding Judas
alergia na światło
Jakie są objawy alergii na światło?
Odczyny fotoalergiczne mogą mieć charakter pokrzywki - występują bąble, jak po oparzeniu pokrzywą. Pokrzywka może być połączona z obrzękiem, świądem i pieczeniem skóry. Objawy częściej jednak przypominają tzw. wyprysk kontaktowy - widoczny jako zaczerwienienie, z obecnością grudek, czasem sączących. Może im towarzyszyć świąd.

3x10 - Merry Little Christmas
Histiocytoza X (choroba Handa-Schüllera-Christiana, ziarniniak kwasochłonny wieloogniskowy, żółtakowatość przewlekła samoistna) - to przewlekła rozsiana postać histiocytozy komórek Langerhansa , która powoduje charakterystyczną triadę objawów:
wytrzeszcz gałek ocznych
moczówka prosta
ubytki w kościach (powstawanie ognisk litycznych)
Histiocyty ulegają niekontrolowanemu (monoklonalnemu) rozrostowi powodując powstawanie nacieków kwasochłonnych, co sprawia że choroba jest chorobą z pogranicza chorób zapalnych i nowotworowych, występuje u dzieci (szczyt zachorowań 1-4 lat). W zależności od stopnia rozplemu rozróżnia się kilka stopni zaawansowania rozrostu histiocytów (histiocytozy):
Płucna postać histiocytozy z komórek Langerhansa
choroba Handa-Schüllera-Christiana
choroba Abta-Letterera-Siwe'go, gdy dochodzi do uogólnionego zajęcia narządów wewnętrznych.
Leczenie, w zależności od stopnia zaawansowania, stosuje się
leczenie miejscowe, chemioterapia, radioterapia
W leczeniu objawów - stosuje się wazopresynę celem kontroli objawów moczówki prostej.

3x11 - Words and Deeds
Pacjent ma oponiaka rdzeniowego umiejscowiony przy strunach głosowych (uciska je podwyzszajac głos)
Guzy opon mózgowo-rdzeniowych, czyli oponiaki (łac. meningioma) występują głównie śródczaszkowo, rzadziej w obrębie kanału kręgowego. Są to zmiany łagodne i powstają z komórek opony pajęczej.
Oponiaki lokalizują się głównie w okolicy sierpa mózgu (wypustka opony twardej przebiegająca w płaszczyźnie pionowej), okolicy kości klinowej i siodła tureckiego. Spotykane są częściej u kobiet niż mężczyzn i po 60 rż.
Czynnikami, które zwiększają ryzyko wystąpienia oponiaka są napromieniowanie, stymulacja hormonalna estrogenem i progesteronem, podłoże genetyczne oraz wirusowe.
Objawy kliniczne oponiaków zależą przede wszystkim od lokalizacji guza, są to bóle głowy, wieloletnie napady padaczkowe, zaburzenia wzrokowe, węchu, słuchu, niedowład połowiczy (zmniejszenie siły i ograniczenie zakresu ruchów po jednej stronie ciała), zaburzenia czucia, zaburzenia funkcji nerwów czaszkowych (np. drętwienie twarzy), wzrost ciśnienia śródczaszkowego. Przebieg może być również bezobjawowy.
Diagnostyka oparta jest na badaniach obrazowych, przede wszystkim na tomografii komputerowej (CT) i rezonansie magnetycznym (MR).

3x12 - One Day, One Room
przychodnia - mężczyzna z kleszczem w uchu, dziecko zjadło magnes, biznesmen ma grzybicę w nosie, trzy osoby (dziewczyna, staruszka, mężczyzna) boją się że mają chorobę weneryczną... jednak tylko dziewczyna ma chlamydiozę - [Chlamydioza (chlamydie) jest infekcją wywołaną przez bakterię Chlamydia trachomatis, która jest przenoszona drogą płciową podczas stosunków seksualnych bez zabezpieczenia. Jest to jedna z najczęściej występujących chorób wenerycznych i dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Może na nią zachorować każda aktywnie seksualna osoba, bez względu na wiek. U kobiety nie leczona chlamydioza może doprowadzić do przewlekłego bólu miednicy, ciąży pozamacicznej i niepłodności.
Około 70% kobiet i 50% mężczyzn zarażonych bakterią Chlamydia trochomatis nie ma żadnych objawów i nawet nie wie o istnieniu choroby.
Objawy chlamydiozy
Objawami chlamydiozy, jeśli występują mogą być:
- Ból podczas oddawania moczu;
- Nieprawidłowa wydzielina z pochwy;
- Ból podczas stosunku;
- Bóle brzucha;
- Ból i skurcze żołądka lub dolnej części pleców;
- U kobiet: krwawienia pomiędzy miesiączkami, u kobiet które używają antykoncepcji hormonalnej lub po odbyciu stosunku seksualnego;
- U mężczyzn: wydzielina z prącia i pieczenie podczas oddawania moczu.] z czego przechodzimy do głównego wątku... ta dziewczyna została zgwałcona i jest w ciąży (ale tego dowiadujemy się później) i upiera się by House był jej lekarzem

3x13 - Needle in a Haystack
pacjent połknął wykałaczkę która przebiła jelito, płuco, wątrobę, pęcherz, śledzionę... ciekawe, lecz nudne!

3x14 - Insensitive
syndrom CIPA niewrażliwość na ból... w tym wypadku wywołana 20 cm!! tasiemcem. W pewnych sytuacjach całkowita utrata odczuwania bólu może być spowodowana uszkodzeniami samego mózgu albo zabiegami neurochirurgicznymi. Mylą się jednak ci, którzy uważają, że taka obojętność na ból to ogromna zaleta. Rzeczywiście, z jednej strony zapobiega ona cierpieniom - dzięki obojętności ból nie wyłącza nas z rytmu codziennych obowiązków, nie utrudnia koncentracji. Z drugiej jednak strony może być niebezpieczna, ponieważ pozbawia organizm bodźców alarmowych.

3x15 - Half Wit
Zespół Takayasu (choroba Takayasu, zapalenie tętnic Takayasu, zapalna postać zespołu łuku aorty, choroba bez tętna, łac. arteriitis Takayasu, ang. Takayasu's arteritis) – zapalna choroba naczyń tętniczych o średnim i dużym kalibrze, mogąca zajmować każdą tętnicę, ale najczęściej przebiegająca z objawami zajęcia naczyń łuku aorty. Jest zaliczana do chorób układowych, najczęściej pojawia się u młodych kobiet i związana jest z predyspozycją genetyczną w zakresie układu HLA - do jej rozwoju predysponuje HLA-DR2, MB1 (w Japonii) i HLA-DR4, MB3 (w USA).
House chce wykonać Hemisferektomię – resekcja jednej półkuli mózgu, stosowana przy leczeniu ciężkich form padaczki.

3x16 - Top Secret
Teleangiektazje – objaw polegający na obecności poszerzeniu drobnych naczyń krwionośnych. W języku potocznym oznacza "pajączki naczyniowe". Termin "teleangiektazje" odnosi się do każdego naczynia (tętniczki, żyłki czy naczynia włosowatego) leżącego bezpośrednio pod skórą i przez nią prześwitującego, przyjmującego barwę czerwonawą (w przypadku unaczynienia tętniczego) lub sinoniebieskawą (w przypadku unaczynienia żylnego). tutaj: krwotok z nosa... ta choroba jest dziedziczna.

3x17 - Fetal Position
płód ma uszkodzone płuca i trzeba je operacyjnie naprawić...

3x18 - Airbourne
Szpital: zatrucie bromkiem metylu Bromek metylu dziala toksycznie na organizm ludzki. Przenika przez uklad
oddechowy, skore oraz uklad pokarmowy. Dziala narkotycznie.
Objawy zatrucia: bol glowy, uczucie odurzenia, brak koordynacji ruchowej,
nudnosci, wymioty, drgawki, utrata przytomnosci, obrzek pluc.
Przy dluzszym kontakcie moga wystapic zaburzenia w widzeniu, krwawe wylewy na
siatkowke.
W ciezkim zatruciu moze wystapic tem- peratura, napady szalu, bole konczyn,
zaburzenia mowy, uszkodzenie nerek.
Skora przy kontakcie z bromkiem mety- lu ulega poparzeniu ( odmrozeniu).
Przy przebywaniu w atmosferze duzego stezenia par moze nastapic zgon z powodu
porazenia ukladu oddechowego.

Samolot Choroba kesonowa, choroba dekompresyjna, aeroembolizm, zawodowa choroba nurków i robotników pracujących w kesonach. Wywołuje zespół objawów, które pozostają w związku ze zbyt gwałtowną zmianą wysokiego ciśnienia, jakie panuje głęboko pod wodą, na ciśnienia atmosferycznego. W czasie szybkiego obniżania się ciśnienia (zbyt szybkiego wynurzania się nurka) gazy rozpuszczone we krwi i tkance tłuszczowej (głównie azot) tworzą pęcherzyki powodującezatory w drobnych naczyniach krwionośnych. W zależności od umiejscowienia zatorów pojawiają się określone objawy, np. bóle zamostkowe, bóle stawów, porażenia mięśni, zapaść. Choroba kesonowa może doprowadzić do śmierci. Zapobieganie jej polega na powolnym przechodzeniu do normalnego ciśnienia.
zabirzenie konwersyjne czyli zbiorowa histeria

3x19 - Act your age
dzieci przedawkowały testosteron

3x20 - House training
pacjentka zmarła od zakażenia gronkowcem złocistym - Gronkowiec złocisty - (łac. Staphylococcus aureus) - gram-dodatnia bakteria występująca w jamie nosowo-gardłowej oraz na skórze ludzi i zwierząt. Nosicielstwo występuje szczególnie często pośród personelu szpitalnego, co ma szczególne znaczenie dla szerzenia się zakażeń wewnątrzszpitalnych. Gronkowce wytwarzają termoodporną enterotoksynę tylko w zakażonym produkcie spożywczym. Toksyna gronkowca jest bardzo odporna na działanie wysokiej temperatury, nie niszczy jej nawet gotowanie przez 30 minut. Optymalna temperatura do rozwoju gronkowca wynosi 37ºC. Zatrucia gronkowcem mają krótki okres inkubacji - średnio 2 h. Charakterystycznymi objawami zatrucia gronkowcem są: wymioty, biegunka, spadek ciśnienia krwi, zapaść a nawet śmierć. Gronkowce nie wytwarzające przetrwalników, łatwo giną przy ogrzewaniu. Natomiast enterotoksyna Staphylococcus aureus odporna na ogrzewanie może nie zostać rozłożona nie tylko w czasie gotowania, ale nawet pieczenia produktów uprzednio zakażonych. Przyczyną zatruć gronkowcowych mogą być różne produkty spożywcze takie jak: wędliny, potrawy mięsne, sałatki, ciastka, mleko i przetwory mleczne, kremy, chałwy, lody. Te ostatnie są dość częstą przyczyną zatruć wtedy, gdy mieszanka przeznaczona do zamrożenia, nie została natychmiast schłodzona po pasteryzacji lub gdy rozmrożone lody zostały powtórnie zamrożone. Enterotoksyna obecna w produkcie spożywczym nie zmienia zwykle smaku ani zapachu tego produktu. Nie powoduje także bombażu konserw ponieważ gronkowce nie wytwarzają gazu.

3x21 - Family
starszy brat choruje na białaczkę drugi ma... histoplazmozę Histoplazmoza jest chorobą wywoływaną przez grzyb Histoplasma capsulatum. Jej objawy mogą być bardzo różnorodne, ale choroba dotyczy najczęściej płuc. Czasami inne narządy mogą być zajęte i ta postać nosi nazwę histoplazmozy rozsianej i może być śmiertelna, jeśli nie leczy się jej właściwie. H. capsulatum występuje na całym świecie, szczególnie w odpadkach po ptactwie domowym, w jaskiniach, wszelkich miejscach zamieszkanych przez nietoperze, gniazdach ptaków (szczególnie szpaków). Zwiększone ryzyko poważnego przebiegu choroby częściej występuje u noworodków, dzieci oraz osób starszych z przewlekłymi chorobami płuc. Rozsiana postać często występuje u chorych na AIDS i nowotwory.

3x22 - Resignation
depresja pacjentka próbowała się zabić połykając środek do szorowania zlewu. powstał most między jelitem a tętnicą... i bakterie mogły wędrować wszędzie.

3x23 - The Jerk
Hemochromatoza pierwotna, inaczej cukrzyca brunatna lub brązowa, czyli przeciążenie żelazem, jest dziedziczną chorobą metaboliczną, w której dochodzi do nadmiernego wchłaniania żelaza z pożywienia. U zdrowego człowieka żelazo podlega procesowi recyrkulacji – uwolnione z rozpadających się krwinek czerwonych jest wbudowywane do nowo powstających erytrocytów. Gdy poziom żelaza we krwi jest obniżony, organizm wchłania je z pożywienia, kiedy jednak jego zapasy w różnych tkankach i narządach są duże, ujawnia się cukrzyca i może dojść do uszkodzenia serca, wątroby, trzustki, jąder i stawów. W narządach tworzą się złogi hemosyderyny. Przyczyną uszkodzeń w chorobie jest nadmierne utlenianie lipidów z powodu obecności większej ilości wolnych rodników, stymulację produkcji kolagenu, a także bezpośrednie działanie na DNA. Objawy polegają na ciągłym uczuciu zmęczenia, bólach stawów, dolegliwościach żołądkowo-jelitowych, powiększeniu wątroby (która ulega marskości drobnoguzkowej) oraz zaburzeniach rytmu serca

3x24 - Human error
pacjentka ma trzecie ostium


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Caellion dnia Pon 18:50, 16 Lis 2009, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum House M.D Strona Główna -> Medycyna Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Theme xand created by spleen & Soft.
Regulamin